KONCERT BAJAGE i INSTRUKTORA U ČIKAGU
Bajaga i Instruktori napravili su fenomenalnu atmosferu u “Joe’s Live” dvorani pred Čikaškom publikom. Publika je pratila većinu hitova, uglavnom balade, Bajage i Instruktora a pritom su imali prilike da najave novu pesmu koja će se naći na novom albumu. Bajaga je već najavio novi album “U sali lom” koji će se pojaviti uskoro. Kratka turneja od New York-a preko Čikaga pa do Toronta u Kanadi uz Bajagu i Instruktore bila je i povod za promocija novog albuma.
Ex-YU rock istorija – OSAMDESTE 4. DEO
Od samog početka kada je sredinom osamdesetih na muzičku scenu doneo svež vetar i pokorio je, Bajaga ima osigurano mjesto u prvoj postavi ex-YU rock scene.
Momčilo Bajagić Bajaga je zajedno sa svojim “Instruktorima” pokorio tržište mnogobrojnim hitovima za čije nabrajanje bi bilo potrebn dosta vremena, ali bi greh bio ne spomenuti neke od njih poput pesama “Tamara”, “Berlin”, “Sa druge strane jastuka”, Vidi šta sam ti uradio od pesme, mama”, “442 do Beograda”, “Dobro jutro, džezeri”, “Kad hodaš”, “Ruski voz”, “Zažmuri”, “Život je nekad siv, nekad žut”, “Ti se ljubiš na tako dobar način”, “Zmaj od Noćaja”…
Bajaga je rodjen 19. februara 1960. godine u Bjelovaru, ali je odrastao u Zemunu. Njegova majka je uoči porođaja boravila kod rođaka, tako da je Bajaga proveo samo nekoliko dana u Bjelovaru. Muzičku karijeru je započeo kao pevač u sastavu “TNT”, zatim je svirao bas u grupi “Ofi”, da bi sa pokojnim Rajkom Kojićem i nekoliko prijatelja potom osnovao “Glogov kolac” koji se posle samo jednog nastupa raspao. U “Riblju čorbu” dolazi krajem 1978. godine na mesto ritam gitariste. Sa njima snima pet albuma, a komponovao je muziku za pesme “Nemoj srećo, nemoj danas”, “Evo ti za taksi”, “Dva dinara druže”, “Ne veruj ženi koja puši Drinu bez filtera (ostavi je)”, “Kazablanka”, “Mangupi vam kvare dete” a kompletan je autor pesama “Ja sam se ložio na tebe”, “Baby, Baby I Don’t Wanna Cry”, “Muzičari koji piju” i “Kad hodaš”.
Tokom rada sa “Ribljom čorbom” Bajaga je napisao niz pop pesama koje se nisu uklapale u stil grupe, pa je rešio da ih objavi na solo ploči. Kako je već ranije pravio izlete sa ad hok grupom “Frka”, spontano je okupio ekipu saradnika oko ploče “Pozitivna geografija”. Buduće “Instruktore” činilo je niz proverenih beogradskih muzičara. Na nagovor prijatelja je prihvatio održavanje nekoliko koncerata povodom ploče. Ime “Instruktori” su po ideji Pece Popovića počeli da koriste od 21. aprila 1984. godine kada su u “Domu sindikata” u Beogradu imali zvaničnu promociju albuma. Uspeh ploče izazvao je niz potresa u “Ribljij čorbi” što je rezultiralo otkazom 19. jula 1984. godine, tako da je Bajaga mogao da se posveti radu sa sopstvenom grupom.
Početkom 1985. godine snimaju drugu ploču pod imenom “ Sa druge strane jastuka”, koja donosi efektne hitove “220”, “Dvadeseti vek”, ali i balade “Zažmuri”, “Sa druge strane jastuka”, “Dobro jutro, džezeri” Ovaj album je prodat u preko 350.000 primeraka. Odličan prijem drugog albuma bend je potvrdio na jugoslovenskoj turneji, ali i koncertima na beogradskom “Tašmajdanu” 8. i 9. juna. Prvi tašmajdanski koncert ostao je zabeležen kao “kišni”, pošto je grupa svirala pod provalom pravog letnjeg pljuska, ali to nimalo nije smetalo ni publici, ni izvođačima. Osim toga zapamćen je nastup grupe na beogradskoj “Marakani” u okviru jugoslovenskog učešća u akciji “Band Aid”, muzičara Boba Geldofa, gde je balade grupe publika propratila hiljadama upaljenih šibica i upaljača.
Na kraju godine, po glasanju mizičkih kritičara u listu “Rock”, “Instruktori” su proglašeni najboljom grupom, Bajaga je osvojio titulu rock muzičar sezone, “Zažmuri” je bila najbolja pesma, a “Sa druge strane jastuka” ploča godine. Na leto 1986. godine bend snima album “Jahači magle” sa kog su kao i sa prva dva albuma skoro sve pesme postale hitovi. Pored Bajaginih sigurnih aduta “442 do Beograda”, “Strah od vozova” i “Rimljani”, Žika Milenković je napisao muziku za hipi orijentisanu “Samo nam je ljubav potrebna” u kojoj je upotrebljen citat iz pesme “Ali You Need Is Love”, tandema Lenon-Makartni.
Grupa je krenulana novu turneju koju je završila koncertom u hali 1 Beogradskog sajma pred gotovo 20 000 ljudi. Ploča je ponovo stekla epitet najbolje, a dobila je i Estradnu nagradu SR Srbije. Posle još jednog velikog uspeha grupa ponovo pravi pauzu, posle koje Dejan Cukić snima solo ploču “Spori ritam”. Posle dvomesečne turneje po bivšem Sovjetskom Savezu na kojoj su održali 44 koncerta, Cukić okuplja prateći bend, a u proleće 1988. godine sporazumno napušta “Bajagu i Instruktore”. U jesen 1988. godine u Novom Sadu snimaju album “Prodavnica tajni” koji je dobio naziv prema knjizi italijanskog pisca Dina Bucatija. Žika Milenković se iskazao kao koautor sa Bajagom u pesmama “Ruski voz”, “Život je nekad siv-nekad žut” i “Vesela pesma” .Nove tendencije uvedene su u etno orijentisanim “Plavi safir” i “Vesela pesma”, upozoravajućoj “Verujem-ne verujem” i svedenoj, ali ubedljivoj baladi “Otkada tebe volim”. Godine 1989. izlazi album “Neka svemir čuje nemir”, dupla živa ploča na kojoj su se našli i snimci sa koncerata u zagrebačkom Domu sportova i sa EBU Rock festivala u Novom Sadu.
U vreme početka raspada SFRJ, Bajaga i “Instruktori” održavaju koncerte po celoj zemlji bez većih problema, a jedini incident se desio u Splitu, gde su navijači Hajduka, gadjali članove grupe. Rat, politički i drugi problemi, našli su svoje mesto i u pesmama ove grupe.
Devedesete prolaze u malo drugačijoj atmosferi. U jesen 1991. godine Bajaga je objavio mini LP “Četiri godišnja doba” sa četiri nove pesme “Dobro jutro”, “Uspavanka”, “U koži krokodila” i “Buđenje ranog proleća”. Na ploči je gostovala i operska pevačica Jadranka Jovanović. Posle serije nastupa po Makedoniji, Bajaga je 1992 godine na tamošnjoj sceni dobio Oskara kao najbolji strani pevač. Iste godine je imao uspešne nastupe i u Sloveniji. Polovinom 1993. godine izlazi album “Muzika na struju”, na kojem se po prvi put vide refleksije rata kroz pesme “Ovo je Bajkan” i “Gde si”.
Početkom 1994. godine u Sloveniji izbija politički skandal, kada slovenačke vlasti odbijaju da izdaju vize članovima grupe da bi održali koncert. Tek posle intervencije slovenačkog predsednika Kučana, grupa održava koncert u Tivoliju. Nakon toga bend sa tri koncerta obeležava desetogodišnjicu rada, nakon čega prestaje saradnja sa dotadašnjim menadžerom Sašom Habićem. Posle koncerta u Prištini u novembru te godine na površinu isplivavaju nesuglasice posle kojih direktne otkaze dobijaju Nenad Stamatović i Vlada Golubović. Bajaga i “Instruktori” bivaju obnovljeni 1996. godine sa novim članovima: gitaristom Vladom Negovanovićem i bubnjarom Čedom Macurom i snimaju album “Od bižuterije do ćilibara”. Ploča je promovisana 12. maja besplatnim koncertom na Trgu republike u Beogradu.
Osim toga, tokom devedesetih godina Bajaga sam i sa grupom često nastupa po inostranstvu, gde ga uglavnom slušaju mladi koji su napustili zemlju zbog rata. Bajaga je u to vreme radio i muziku za film ,,Ni na nebu ni na zemlji” i za TV seriju ,,Otvorena vrata”.
Početkom novog milenijuma Bajaga i “Instruktor”i su objavili studijski album “Zmaj od noćaja” sa bonus pesmom “Zvezda”, u čast FK “Crvena zvezda”, koja je izdata istovremeno sa albumom. Grupa je snimila spot za singl “Pesma protiv maleri” 2002. godine. Bajaga je komponovao muziku za film “Profesionalac” (2003), uključujući pesmu “Pada vlada”, a objavili su i kompilaciju starijih hitova tematski vezanih za Beograd, nazvanu “Ruža vetrova Beograda” Album „Šou počinje u ponoć” je svetlost dana ugledao 2005. godine, a na sledeće izdanje se ćekalo sve do 2012. godine kada je objavljen album “Daljina, dim i prašina”.
Krajem marta ili početkom aprila, kada se bend vrati sa mini turneje po Severnoj Americi, u prodaji će se naći novi album pod nazivom “U sali lom” poi menu jedne nove pesme.
Diskografija
Albumi
Pozitivna geografija – 1984.
Sa druge strane jastuka – 1985.
Jahači magle – 1986.
Prodavnica tajni – 1988.
Muzika na struju – 1993.
Od bižuterije do ćilibara – 1996.
Zmaj od Noćaja (album) – 2001.
Šou počinje u ponoć – 2005.
Daljina, dim i prašina – 012.
U Sali lom – 2018.
Kompilacije, koncertni albumi i mini-albumi
Neka svemir čuje nemir (koncertni album/kompilacija) – 1989.
Četiri godišnja doba (EP) – 1991.
Ruža vetrova Beograda
(kompilacija) – 2004.
Muzika iz filmova
Muzika iz filma „Ni na nebu,
ni na zemlji“ – 1994
Muzika iz filma „Profesionalac“ – 2003
Fotografije: Srpska Televizija USA
Organizacija: Pure Live Music LTD i Bekstejdz Entertainment Inc
Leave a Reply