Kako pristupiti Srpskom DNK projektu
Znate li ko su vam bili preci? (3)
Koliko puta ste slušali kako vam babe, dede ili roditelji pričaju o vašim precima, navodeći njihova imena, kad i gde su živeli, a da o tome sada ne znate ništa.
Da li Vi znate istoriju svoje familije? Da li vaša familija ima svoj grb? Šta znači vaše ime ili prezime? U današnje vreme je uz pomoć DNK testova lako proveriti da li je možda baš vaša familija u srodstvu sa Nemanjićima, Teslom, Đokovićem ili možda sa Karlom Maldenom, Pitom Maravićem, Džordžom Fišerom, Džejkom Aleksom Mandušićem, Lensom Šijanom ili Mičelom Pejdžom (o njima možete više pročitati u broju 27 od avgusta 2018. godine koji možete naći na našem sajtu www.balkancitymagazine.com)
Zato ćemo vam u narednih nekoliko brojeva predstaviti Društvo srpskih rodoslovaca „Poreklo“ iz Beograda, koje se od 2012. godine bavi istraživanjem porekla našeg naroda. Oni su pokrenuli Srpski DNK projekat, koji ima za cilj da iz dobijenih podataka sagleda strukturu našeg naroda. Osim o ovom projektu pisaćemo i o poreklu imena, poreklu prezimena, grbovima…
Kako pristupiti Srpskom DNK projektu
Društvo srpskih rodoslovaca „Poreklo“ je 2012. godine pokrenulo Srpski DNK projekt u okviru kojeg je do sada testirano više od 8000 pojedinaca iz svih krajeva gde Srbi žive.
Ovom veoma značajnom projektu za celokupni srpski narod mogu da se priključe svi oni koji su već uradili Y-DNK testiranje praporekla po muškoj liniji. Svoje rezultate možete dostaviti na imejl adresu dnk@poreklo.rs. Nakon što ste to uradili, urednik projekta će vam poslati kraći upitnik gde ćete popuniti osnovne podatke o sebi, kao i podatke o poreklu svoje porodice koji su vam poznati. Tim upitnikom dajete i saglasnost za korišćenje svojih rezultata u svrhe istraživanja porekla svih članova projekta.
Kada dostavite svoj upitnik redakciji Srpskog DNK projekta, urednici će protumačiti vaš rezultat poredeći ga sa svim genetičkim rezultatima iz baze kao i svim poznatim istorijskim, etnološkim i arhivskim podacima koji su im dostupni o porodici čije se poreklo istražuje. Upravo poređenje svih ovih informacija omogućava produbljivanje saznanja o našem poreklu.
Veoma je bitno istaći da DNK test treba da se uradi po Y hromozomu. Kada urednici Srpskog DNK projekta istražuju poreklo određene porodice, osim klasičnih načina saznavanja porekla kroz crkvene matične knjige, sačuvane popise stanovništva i kroz raznu drugu istorijsku i arhivsku građu, pokazalo se da genetičke analize Y hromozoma mogu pružiti ozbiljnu podršku u sticanju saznanja do kojih navedeni klasični izvori ne dopiru.
Pomoću rezultata Y-DNK testiranja moguće je prodreti u starije periode i pronaći davno zaboravljene ili potvrditi vekovima čuvane veze o zajedničkom poreklu. Ovo se pokazalo na mnogim primerima pre svega kod hercegovačkih i crnogorskih porodica kod kojih predanja sežu ponekad čak i do srednjeg veka. Narodno predanje, krsne slave i genetički rezultati potvrdili su mnogim slučajevima čuvanje porodičnih tradicija koje traje vekovima.
Prednost koju pruža baza Srpskog DNK projekta u odnosu na druge svetske baze genetičkih podataka sadržana je pre svega u tome što je Srpski DNK projekat najveća baza Y-DNK rezultata testiranih Srba na svetu. Ovu bazu čine osim rezultata Srba iz matice takođe i mnogi rezultati Srba iz rasejanja. Oni zajedno daju mnogo jasniju sliku porekla svakoga od njih ponaosob nego što im to može pružiti bilo koja svetska baza genetičkih rezultata.
Osim toga, za razliku od drugih baza koje su samo baze podataka, Srpski DNK projekat predstavlja sinergiju genetičkih rezultata sa podacima i saznanjima koja nam pružaju istorijski, etnološki i arhivski podaci.
U narednom broju: Gde uraditi test.
Milan Brašanac