Vitamini – mitovi i činjenice
Amerikanci godišnje potroše više od 20 milijardi dolara na vitaminske i druge dodatake ishrani, verujući da će njihovim uzimanjem učiniti nešto dobro za svoje zdravlje i da će smanjiti šansu da se prehlade ili dobiju grip. Zato i ne čudi što je industrija suplemenata doživala neverovatan procvatih u poslednjih nekoliko decenija. Generalno, postoji jako puno zabune kada su suplementi u pitanju. U različitim medijima možete pročitati potpuno oprečna mišljenja – jedni se kunu u njihovu efikasnost, dok drugi potpuno osporavaju njihovu delotvornost i čak govore o njihovoj štetnosti i lošem delovanju na zdravlje čoveka.
Ali šta je istina, a šta samo marketinška obmana? Uviđanje razlike između nauke i fantastike kada je reč o vitaminskim suplementima veliki je izazov. Malo je kontrole, a puno dezinformacija i kontroverzi. Nimalo lak zadatak ukoliko pokušavate da brinete o zdravlju svoje porodice. U tekstu koji je pred vama odvajamo činjenice od fikcije. Dakle, pre nego što popijete kapsule više, pročitajte 10 mitova i činjenica u vezi sa vitaminskim dodacima ishrani.
Mit # 1: Vitamini vas čine gladnima.
Činjenica: Nijedna naučna studija ne podržava ovakvo mišljenje. Vitamini vam mogu dati više energije, možete postati aktivniji, sagoreti više kalorija i zbog toga osećati glad. Studije su zapravo pokazale da vitamini, posebno multivitamini koji sadrže hrom, ustvari smanjuju glad.
Mit # 2: Ako uzimam vitamine, ne moram da brinem o dijeti ili vežbanju.
Činjenica: Dodaci ishrani se tako zovu s razlogom – oni dopunjuju zdrav način života koji uključuje uravnoteženu ishranu i redovne vežbe. Starenje, stres i druga stanja mogu u vašem telu otežati apsorpciju hranljivih sastojaka iz hrane. Zato mnogi lekari preporučuju unos kvalitetnog multivitamina.
Mit br. 3: Najbolje je uzimati vitamine na prazan stomak.
Činjenica: Uzimajte sve suplemente prema priloženom uputstvu, a to je obično zajedno sa hranom. Konzumiranje uz obrok pomaže apsorpciji vitamina, a stičete i naviku da ih redovno uzimate.
Mit # 4: Redovne aktivnosti daju mi dovoljno sunca za potrebnu količinu vitamina D.
Činjenica: Većina nas provodi dane u zatvorenom prostoru, u gledanju televizije i drugim aktivnostima. Ako izađemo napolje, na sunce, mnogi će naneti kremu za sunčanje. Bez obzira da li živite na sunčanoj Floridi ili u severnim krajevima sa hladnijom klimom, verovatno nećete biti dovoljno izloženi suncu da biste stvorili neophodnu količinu vitamina D. Vitamin D je važan za zdravlje kostiju, dojke, debelog creva i još mnogo toga.
Mit 5: Organski vitamini su bolji od sintetičkih.
Činjenica: Vaše telo ne može da ih razlikuje. Određeni organski vitamini mogu imati vlakna ili druge hranjive materije koje sintetički vitamini nemaju. Bilo da izaberete organski ili sintetiči, nećete pogrešiti.
Mit br. 6: Svi dodaci ishrani su bezbedni.
Činjenica: Pretražite reč “vitamini” na Google-u i pogledajte koliko rezultata ćete dobiti. Nekima od njih možete da verujete, a nekima ni u kom slučaju! Kako možete uočiti razliku? Ako kompanija iznese neverovatne tvrdnje da će izlečiti neizlečivu bolest ili da ćete smršati dok spavate, budite oprezni i opravdano sumnjičavi. Potražite renomirane kompanije koje prodaju visokokvalitetne proizvode, koje dugo postoje i poštuju smernice FDA (U.S. Food and Drug Administration).
Mit 7: Uzimanje vitamina utiče na vašu težinu.
Činjenica: Vitamini nemaju kalorije. Ne postoje naučne studije koje bi povezivale vitamine sa debljanjem.
Mit br. 8: Vitamini nemaju rok trajanja.
Činjenica: Bilo da se nalaze u obliku kapsula ili tableta, vremenom će se čak i vitamini u tamnim bočicama raspasti. Možda vam neće naškoditi, ali će verovatno izgubiti deo svoje efiksnosti. Obratite pažnju na datum „najbolje iskoristiti do“.
Mit 9: Ormarić za lekove u kupatilu je najbolje mesto za čuvanje vitamina.
Činjenica: Vitamini se najbolje čuvaju na suvom i hladnom mestu, tako da mesto za čuvanje lekova i vitamina koje je izloženo toploti i vlazi sigurno nije dobra ideja. Umesto toga, čuvajte suplemente u kuhinjskom ormariću dalje od šporeta ili sudopere.
Mit 10: Ne možete preterati sa uzimanjem vitamina.
Činjenica: Da, moguće je preterati sa suplemenatima. To preterivanje, zavisno od vrste suplementa, može da bude i opasno po zdravlje. Dodatne količine vitamina topivih u vodi, kao što su vitamini B ili C, svakodnevno se izlučuju iz organizma, dok se vitamini rastvorljivi u masti, uključujući vitamine A i E, skladište se u masnim tkivima. Najbolje da obratite pažnju i da unosite dnevne preporučene doze vitamina.