„Derište” opet cool
Subaru Leone 4 WD
Postoji mnogo viceva na račun naziva za jedno vreme veoma popularna kola koja je imao čak i bivši predsednik SAD. Ronald Reagan (1911-2004),je naime, vozio crveni pikap „subaru” iz 1978. godine. Taj primerak je kompletno restauriran do fabričkog stanja i predstavlja jednu od atrakcija imanja nekadašnjeg prvog čoveka Amerike.
U Americi , gde je ovo vozilo bilo prilično popularno, mali kamionet kompanije Subaru jednostavno zovu brat, u prevodu – derište. Ovaj popularni automobil je, osim nesvakidašnjeg naziva, bio još po mnogo čemu specifičan i kontroverzan, zbog čega je ostavio trag u istoriji čuvene japanske marke.
Tokom velike naftne krize sedamdesetih godina, japanskim proizvođačima pružila se šansa za konačnu ekspanziju na američko tržište. Astronomski rast cena goriva, kao i brojni zakonski propisi, kreirali su klimu da se prave manja i ekonomična vozila. Na ulicama američkih gradova sve češći prizor bile su japanske ”zujalice”. Među inostranim kompanijama koje su u tom periodu ostvarile rast prodaje u SAD nalazio se i Subaru.
Za prvi nastup ove divizije konglomerata FHI (Fuji Heavy Industries) bio je zaslužan biznismen Malcolm Bricklin, koji je na osnovu ugovora o franšizi prodavao skutere marke Fuji. 1965. godine u ponudu Bricklinovih salona uvršten je i Subaru 360. Minijaturni automobil je na žalost uskoro proglašen za “Najnesigurniji automobil u Americi”.
Međutim, kompanija nije odustala od ulaska na američko tržište, te je 1968. godine osnovano predstavništvo Subaru of America na čijem čelu su bili Malcolm Bricklin i njegov partner Harvey Lamm.
Subaru Leone, predstavljen je 1971. godine,i bio je namenjen prekookeanskom izvozu. Ovaj kompaktni model, ponuđen je u nekoliko karoserijskih verzija (limuzina sa dvoje i četvoro vrata, karavan i kupe) koje je pokretao bokser agregat. Iako se na polju estetike ni po čemu nije značajno isticao, Subaru Leone je bio prvi masovno proizvedeni putnički automobil koji je imao pogon na svim točkovima, patent koji je do tada bio primenjen na terenskim vozilima i skupocenom Jensen Interceptor FF. Subaru je 4WD sistem komercijalizovao 1972. godine, što će uz motor bokser konfiguracije postati tradicionalno obeležje njegovih modela.
Zahvaljujući tome Leone je za kratko vreme postao hit. Tokom prve dve godine proizvodnje prodato je oko 100.000 primeraka, od čega je 30.000 kupce našlo u SAD. Iako je u ponudi bila i jeftinija verzija sa prednjim pogonom, najtraženiji je upravo bio 4WD (tokom prve godine ugrađivan samo u karavan.
Polovinom sedamdesetih, kompanija započinje razvoj lakog pikapa koji bi bio baziran na karavan verziji Subaru Leone, sa SAD i Australijom. Novitet je zamišljen kao teretno vozilo koje platformu deli sa putničkim modelom. Ovakav tip automobila bio je decenijama izuzetno popularan među američkim i australijskim farmerima, koje je “nedeljom služio za odlazak u crkvu, a u ponedeljkom za prevoz prasića”.
Na tlu SAD najpoznatiji su bili Chevrolet El Camino i Ford Ranchero, dok je zemlja koala i kengura imala Ford Falcon Utility i Holden Commodore Ute. Jedino po čemu se japanski coupe utility razlikovao bio bi 4×4 pogon.
Naredna generacija Subaru BRAT/ Brumby/Shifter debitovala je 1982. godine.
Prodaja novog Subaru „brata” na američkom tržištu je krenula odlično, ali se posle nekoliko nesreća sa fatalnim ishodom, postavilo pitanje bezbednosti putnika na pomoćnim zadnjim sedištima. Sigurnosni pojasevi nisu bili deo ni standardne ni dodatne opreme, a jedinu zaštitu od ispadanja pri brzini pružali su metalni rukohvati. U slučaju prevrtanja, na žalost, putnike koji su sedeli pozadi ništa nije moglo da zaštiti.
Kompanija je suočena sa tužbama, došlo je do pada interesovanja kupaca, a sudbina pikapa je dovedena u pitanje. Do početka devedesetih eliminisana su zadnja sedišta, ali tražnja za modelom Subaru „brat” je nastavila da opada sve dok 1987. japanski rekreativni terenac nije potpuno iščezao sa tržišta SAD.
Mnogima je ostao žal za njim. Iako su mu se rugali i prozivali ga za najružniji automobil, najružnijeg naziva, najnebgezbednijeg – pikap kompanije Subaru koji je prodat u 92.445 primera nije u potpunosti mrtav – kažu stiče nove sipmatije među klincima kojima je, kažu, baš cool.
Leave a Reply