Avioni srpske fabrike “Aero East Europe” stigli u Čikago
“Sila” praši američkim nebom
Srpski avioni na američkom nebu! Ko bi rekao da će se ovo jednog dana dogoditi. Dva srpska laka aviona tipa „ sila” špartaju američkim vazdušnim prostorom od marta, kada su uvezena u SAD. Posle izvoza neslavnog „ juga” to jedini ozbiljniji srpski prozvod uvezen u Ameriku. Kupac iz Čikaga odlučio se da baš u Srbiji kupi dve letelice za potrebe obuke pilota.
Iz naše jedine fabrike aviona “Aero East Europe” koja i nije baš tako mala, izašlo je do sada 170 aviona koj su prodati u 28 zemalja sveta! Reklo bi se da je to najveći uspeh celokupne srpske privrede, a ne samo vlasnika i direktora farbike Milrada Matića koji ne krije oduševljenje.
– Veoma sma ponosan i srećan što je prvi put u istoriji srpskog vazduhoplovstva jedan srpski proizvod otišao na američko tržište – kaže Milorad Matić u razgovoru za Balkan city magazine.- Avioni su upisani u redovni civilni registar vazduhoplovstva i koristiće se u školama za obuku letačkog osoblja.
Srpski avion “sila” 600 ima 1.300 kubika, 100 konjskih snaga i postiže brzinu od 220 km na sat. Potrošnja mu je od 12 do 18 litara bezolovnog benzina na sat, u zavisnosti od načina i visine letenja. Od Jagodine do Beograda avion stiže za 25 minuta.
Matićeva fabrika aviona preselila se ove godine iz Kraljeva u Jagodinu gde je dočekana raširenih ruku. Predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma našao prostorije za fabriku ali i plac na kome će početi izgradnja nove fabrike. Sam je video avio perspektivu za ovaj gradić koji se ubrzano razvija i kome je potreban aerodrom za avione do 80 putnika.
Zašto se jedna od retkih uspešnih farbika preselila iz „ rodnog” Kraljeva u Jagodinu? Milorad Matić na ovo pitanje odgovara:
– Zato što je stalno sabotirana od svojih sugrađana u Kraljevu. Bila bi uspešnija da se to nije dogodilo, ali na kraju je morala da se preseli.
Bilo kako bilo u Jagodini je fabrika nastavila da se penje nebeskim stepenicama uspeha. Matić koji je i sam pilot, od male radionice u kojoj su se popravljali avioni napravio je čudo srpske privrede.
– Uspeo sam zahvaljujući velikoj ljubavi koju imam u sebi prema letenju i avionima, uopšte, ali i upornosti jer verujem da imamo stručnjake i neophodno znanje za pravljenje aviona – kaže Matić.
A za proizvodnju dobrog aviona od presudne je važnosti baš to, kako navodi Matić, vrhunski stručnjaci, profesori, avioinženjeri,aviomehaničari…
– Naravno – dodaje naš sagovornik – da bi se napravio dobar avion potrebno je obezbediti ozbiljan budžet, zahvaljujući kojem možete ,uopšte, tako vrsne stručnjake da platite. Mi smo to uspeli i zato imamo kvalitetan proizvod i uspešnu fabriku.
Uspon jedne fabrike aviona ima prilično težak i trnovit put na kome ne sme da se napravi nijedna greška. U lancu proizvodnje, svako mora najsavesnije da obavi zadati posao. I najmanja sitnica može biti kobna. Srpska fabrika aviona zato i u tom delu beleži uspeh: od 17o aviona , koliko je u fabrici “Aero East Europe” do sada proizvedeno i prodato – tri više nisu „ među živima”. Uništena su u avionskim nesrećama.
– Sva tri aviona su stradala zbog ljudske greške, ne zbog neispravnosti ili nepravilnosti na avionu – kaže Matić i dodaje da , inače, avioni najčešće stradjau zbog ljudskog faktora i neozbiljnosti, a najmanje zbog propusta u proizvodnji.
Američki kupac za sada je zadovoljan. Sa njima su stručnjaci iz srpske fabrike u stalnom kontaktu, kako nalažu zakonski propisi, zbog servisiranja i garancije. Dobar glas – daleko se čuje a i najbolji je način da se prokrči put za nove kupce.
– Pregovori sa potencijalnim kupcima idu polako, što je i prirodno jer je u avijaciji to proces koji je mnogo sporiji u odnosu na druge grane. Idemo polako – ali sigurno.
Leave a Reply