Povratak u školu – priprema očiju za uspeh
Letnji raspust verovatno nije bio pauza od elektronskih uređaja za mnogo dece, ali kako se škola vraća nastavi, to je plavo svetlo ‒ ne sunčeva svjetlost ‒ koja će iskriti u očima učenika. I to je sve više razloga za ispitivanje oka za školu.
Ovogodišnja kampanja za podizanje svesti o školi AOA od jula kružila je celom nacijom, podstičući nužnost takvih ispitivanja i upoređivala ih s rezultatima iz nedavnih anketa AOA, koji pokazuju veliki kontrast između percepcije roditelja i dece o upotrebi digitalnih uređaja.
“Svake godine kada škola počinje, vidimo povećanje broja dece, koja se žale na simptome koji su sinonim za naprezanje očiju”, izjavila je dr Vesna Šimić. “U suštini, oni polaze od toga da se u kući tokom leta s minimalnom količinom vremena, provedenog koristeći svoje uređaje, ponovo u učionici punoj tehnologije, njihovo vreme na uređajima često udvostručuje, što dovodi do pritiska u očima.”
Kampanja spremna za školu uključuje materijale koji daju preporuke za izbegavanje digitalnog pritiska na oko, uključujući pravilo 20-20-20 tokom korišćenja ekrana: Uzmite 20 sekundi pauze svakih 20 minuta i fiksirajte vid na nešto, što je udaljeno 20 stopa (oko 7 metara).
No, jesu li roditelji, što se tiče učenika, upoznati s tim preporukama? Prema rezultatima AOA 2014 američkog Eye-Q anketiranja o dečjoj viziji, integracija tehnologije u učionicu daje više razloga da se deci obavi ispitivanje oka, jer:
Deca su digitalno povezana duže nego što roditelji misle.
Osamdeset tri posto dece prijavljuje upotrebu elektronskog uređaja dnevno više od 3 sata, dok samo 40 posto roditelja misli da njihova deca premašuju taj broj; nadalje, 42 posto dece prijavljuje 5 sati korišćenja ili više, u odnosu na samo 10 posto roditelja koji misle isto;
Sve to vreme može prouzrokovati probleme sa očima.
Osamdeset posto dece prijavilo je da su ih oči pekle, svrbele, osećali su umor, ili imali zamućen vid posle korišćenja elektronskog uređaja (after using an electronic device)
Deca ne preduzimaju odgovarajuće pauze.
Đaci ne slede 20-20-20 pravilo. 14 posto obavljaju vizualni odmor od svog uređaja svakih 20 minuta. Trećina dece izveštava o uzimanju pauze svakih nekoliko sati ili uopšte ne.
Leave a Reply