AQUA AIR ENTERPRISES – USA ŠPEDICIJA I US CARINSKI – BROKER KOMPANIJA ZA KOJU GRANICE NE POSTOJE
Aqua Air Enterprises je međunarodna kompanija za špediciju i carinsko posredovanje osnovana 1996-te godine od strane G-dina Jove (John) Babića. Gospodin Babić je carinski posrednik i špediter od 1990-te godine. Aqua Air Enterprises je licencirana špediterska kompanija poznata i poštovana po svojoj stručnosti i profesionalnosti. Gospodin Babić je član Los Angeles Customs Brokers & Freight Forwarders Association (LACBFFA) i National Customs Brokers & Forwarders Association of America (NCBFAA).
Aqua Air Enterprises je kompanija sposobna da isporuči sve vredne sadržaje jednog porodičnog doma, od automobila do krhkih i neprocenjivih antikviteta, uključujući i oldtajmer automobile. Kao SAD špediter koji poseduje nacionalnu licencu, može izaći u susret svakom klijentu u bilo kom gradu, u bilo kojoj državi, pružajući uslugu od vrata do vrata za pošiljke do, i od SAD. Za carinu u Los Angeles-u imaju prednost lokacije- nalaze se samo dve milje istočno od Los Angeles internacionalnog aerodroma (LAX), tako da, ako je potrebno, mogu lično da isprate i ubrzaju kompletan postupak kroz carinu na LAX-u.
Kada i kako je osnovana kompanija?
Kompanija Aqua Air Enterprises osnovana je početkom 1996. godine. Mi smo Licensed U.S. Customs Brokers, Licensed NVOCC -Non Vessel Operating Common Carriers i TSA (Transportation Security Agency) approved air freight forwarders. To znači da učestvujemo u uvozu- posredujemo u carinjenju robe iz celog sveta u Ameriku. Uvoz generalno ne može da se obavi bez pomoći kompanije kao što je naša. Kao NVOCC i air freight forwarders organizujemo okeanski i avio prevoz iz celog sveta, pretezno Australia, Kina, Hong Kong, Taiwan, Evropske države u Ameriku i iz Amerike po celom svetu sa fokusom na zemlje bivše Jugoslavije, Srbija, Bosna, Hrvatska i Crna Gora. Naš početak 1996. nije bio slučajan, već je bio vezan za ukidanje trgovinskih sankcija Jugoslaviji i moju želju da budem među prvima koji će početi da rade sa zemljom gde sam rođen. Tada počinje posao, na moje zadovoljstvo, svaki mesec radimo sve više i tako sve do 1999. godine kada počinje rat i dolazi do gubitka kompletnog posla sa Srbijom i Crnom Gorom. Ponovo se uvode sankcije koju traju dve godine, do 2001, a mi živimo od poslova koje radimo sa kompanijama iz drugih delova sveta. Od trenutka normalizacije odnosa, mi smo među prvima koji ponovo rade sa Srbijom. Trenutno svakodnevno radimo ili na uvozu iz pomenutih zemalja ili na izvozu. Iz Amerike pravimo okeanske konsolidacije iz Los Angeles-a, Chicago-a, New York-a, Miami-a. Naše fizičko prisustvo je u Los Angeles-u, u ostalim gradovima imamo agente koji rade za nas.
Nekoliko reči o Vašem radnom iskustvu u Srbiji? Šta Vas je navelo da dodjete u SAD?
Po obrazovanju sam diplomirani inženjer poljoprivrede. Pre nego što smo moja porodica i ja došli u Ameriku, 1988. godine, bio sam šef mehanizacije u najvecem OUR-u PKB-a. Pored posla koji sam radio, jedan semester sam predavao u srednjoj školi PKB-a. Posao se radio 6 ili 7 dana nedeljno od 5:30 ujutro pa sve dok ima posla, znači do popodne ili uveče, ako je žetva onda se završava posao oko 9 uveče. Imam lepe uspomene sa tog posla, to iskustvo mi je dobro došlo ovde, bavim se potpuno drugačijim poslom, ali ono što sam naučio u odnosu sa ljudima je velika dragocenost. Moj posao, stalna odsutnost od kuće, mala zarada bez perspektive bila je razlog dolaska u Ameriku.
Kako ste prošli kroz period adaptacije u SAD-u?
Prošao sam kroz sve ono sto imigrant prolazi kada dođe ovde. Rođak moje žene mi nudi posao u Los Angeles-u, bez razmišljanja ga prihvatam, u firmi koja se bavila poslom koji sada radim. Jedna potpuno nova struka koju sam odmah zavoleo, interesantan posao, ni jedan dan nije isti. Ceo posao se radi preko kompjutera, nešto potpuno novo za mene. Radio sam, učio i čekao svoju šansu. Da bi neko mogao samostalno da radi ovaj posao, mora da ima državljanstvo, a svi znamo koliko godina treba da prođe da bi se došlo do toga.
Šta se prema Vašem iskustvu najviše uvozi u SAD?
Firma u kojoj sam radio imala je najvise klijenata koju su uvozili tekstil. Svaki dan smo carinili takve pošiljke, ogromne količine, a ni jedan dan nije prošao a da se nisam zapitao, šta oni rade sa tom robom. Zanimljiv je podatak da su Los Angeles i Long Beach zajedno najveća luka u Americi, 40% celog Američkog uvoza i izvoza ide preko tih luka, u proseku 1 milion kontejnera mesečno u uvozu i nešto manje u izvozu.
Sta Vaša kompanija najčešće uvozi?
U uvozu mi se samo ponekad desi da neki proizvod nisam već carinio. Uglavnom radimo uvoz hrane, alkohola, lekova, proizvoda visoke tehnologije, automobila, kućnih stvari, itd. Na izvozu u našim kontejnerima prevozimo automobile, motorcikle, nameštaj, lične stvari, itd. Na svim destinacijama gde šaljemo avio i okeanske pošiljke imamo agente koji pomažu našim klijentima da uvezu robu. Pored mene, kontakt u Aqua Air je i Miloš Milinković, koga znaju svi oni koji su već radili sa nama. Miloš je moj drug, kum i kolega sa fakulteta koga poznajem i drugujemo više od trideset godina.
Kakve su regulative u SAD-u, naročito u odnosu na Srbiju?
Američke carinske stope su niske u odnosu na većinu zemalja sveta. Kompletna uvozna procedura se radi u elektronskom formatu i uglavnom pre dolaska aviona ili brodova. Da nije tako, došlo bi do kompletnog kolapsa privrede. Nije teško ući u import-export business. Teško ga je raditi. Država ne pravi problem oko zakonskih regulativa. Firme se lako osnivaju, lako se i zatvaraju. Za svaki posao koji radi, čovek mora da se pripremi, da uradi “homework”. To je najvažnije. Naši građani iz Srbije, Bosne, Makedonije, Crne Gore, treba da znaju da su te zemlje u GSP -Generalized System Of Preferences programu, zajedno sa još nekih 130 zemalja sveta. Taj program dozvoljava da se većina proizvoda iz tih zemalja u Ameriku uvozi bez carine. To je program koji država obnavlja jednom godišnje, trenutno vazi do 12/31/2017. Privredna Komora Srbije me je u januru ove godine zamolila da učestvujem u prezentaciji tog programa, više informacija o tome ima na našoj web stranici www.aquaairenterprises.com, Facebook. Bilo je pitanja, kako naći kupca u Americi za proizvode iz Srbije. Internet je izvor svih potrebnih informacija. U našim zemljama ima mnogo mladog sveta koji govori engleski jezik, sa kompjuterima barata bolje od svih nas starijih. Ti mladi treba da rade na tome. Pronaći potencijalne kupce, poslati im e-mail, upoznati ih sa onim što se proizvodi kod nas, a posle par dana ih pozvati telefonom. U Americi se održavaju sajmovi svih mogućih proizvoda, svakodnevno. To bi bio sledeći korak. Ako se nema novac za izlaganje robe, treba da se nađe za avionsku kartu i hotelski smestaj na nekoliko dana. Moja kompanija je dostupna za sva pitanja o poslu koji već radite ili se spremate da radite. Naša vrata su vam uvek širom otvorena.
Leave a Reply