ŠTA RODITELJI MORAJU DA ZNAJU – VID VAŠEG DETETA I TEHNOLOGIJA
Digitalna tehnologija postala je sastavni deo života dece u učionicama i kod kuće, predviđa se da će se do 2028. godine (kada će deca koja ove jeseni kreću u predškolske ustanove završiti srednju školu) mnoge škole u velikoj meri oslanjati na kompjuterske simulacije u predavanjima i čak koristiti virtuelna predavanja za određene predmete. Dok tehnološki napredak može da poboljša učenje, mnogi digitalni uređaju su i dalje relativno novi tako da se dugoročni efekti na oči mladih naraštaja još uvek ispituju.
Prema istraživanju American Optometric Association (AOA) iz 2015. godine pod nazivom American Eye-Q, 41 procenat roditelja se izjasnio da njihovo dete provodi 3 sata ili više dnevno koristeći digitalne uređaje, a 66 procenata dece ima sopstveni smartphone ili tablet.
Roditelji treba da budu svesni ovih rizika po vid povezanih sa gledanjem u ekran na duži period vremena i preduzmu potrebne mere kako bi izbegli probleme sa vidom.
Roditelji i staratelji treba da obrate pažnju na znakove naprezanja kod dece pri korišćenu digitalnih uređaja, osećaj da ih oči peku, glavobolje, zamor, gubitak mogućnosti fokusiranja vida, dupli vid i bolove u vratu. Kako bi zaštitili dečiji vid i oči, podstičite ih da prave česte pauze tako što će upražnjavati pravilo koje se zove 20-20-20: kada koriste tehnologiju ili rade nešto ispred ekrana, treba da prave pauzu od 20 sekundi svakih 20 minuta a tokom te pauze gledaju u predmet koji se nalazi na 20 stopa, 6 metara.
Današnji elektronski uređaji odašilju plavo i ljubičasto svetlo visoke energije i kratke dužine talasa koji mogu da utiču na vid i na prevremeno ostarenje očiju. Rana istraživanja otkrivaju da preterana izloženost plavom svetlu može da doprinese naprezanju i nelagodi i dovede do ozbiljnijih poremećaja kasnije u životu, kao što su makularna degeneracija u poznijem dobu života (AMD) koja može da prouzrokuje slepilo.
Optometristi pažljivo prate nova istraživanja posledica sve dužih vremenskih perioda koje deca provode unutra na elektronskim uređajima i sve kraćem vremenu koje provode napolju igrajući se. Ta istraživanja zaključuju da nedovoljna izloženost sunčevom svetlu može da utiče na rast i razvoj vida i očiju i verovatno doprinosi povećanju slučajeva miopije, kratkovidosti kod mladih u poslednjih nekoliko godina.
Dečije oči se i dalje razvijaju između pete i trinaeste godine i u tom periodu se razmak između sočiva i retine i dalje menja. Kada se razmak između ta dva produži, dolazi do kratkovidosti. Preliminarna istraživanja pokazuju da izloženost prirodnom svetlu verovatno igra bitnu ulogu u smanjenju rizika od kratkovidosti.
Od izuzetne je važnosti da Vaše dete odvedete na pregled kod oftamologa svake godine dok je u školskom uzrastu. Potrebno je posetiti optometristu koji je stručnjak za razvoj vida i testira sve aspekte vida koji su potrebni za uspeh deteta u školi.
Leave a Reply