SREMUŠ – DIVLJI LUK KOJI ČUVA ZDRAVLJE I PODMALĐUJE
Sremuš, u narodu poznat i kao divlji luk ili medveđi luk jer ima osobine belog lika, ali mnogo veću lekovitu moć od njega. Narodno predanje kaže da medvedi jedu ovaj divlji luk u rano proleće čim se probude iz zimskog sna, otuda i naziv medveđi luk. Ovakvo narodno zapažanje ne iznenađuje, jer je sremuš bogat vitaminima i mineralima i ima blagotvorno dejstvo za čišćenje krvi i organa za varenje (želudca i creva) a poboljšava i opšte zdravstveno stanje organizma. Za ishranu i lečenje koristi se cela biljka i mlado lišće i lukovica, s tim što biljku treba brati u periodu dok ne procveta, u proleće od aprila do juna.
Posle duge zime koja iscrpljuje, sremuš je idealan izvor prekopotrebnih hranljivih sastojaka za oporavak organizma i podizanje imuniteta. Sremuš je bogat eteričnim uljima, mineralima, vitaminom C, karotenoidima, a visoka količina alina (koji se u dodiru s kiseonikom pretvara u alicin koji je glavni lekoviti sastojak belog luka). Medveđi luk podmlađuje krvne sudove i pojačava njihovu elastičnost, pa se zbog toga preporučuje kao terapija za regulaciju krvnog pritiska
SREMUŠ U ISHRANI
Listovi sremuša (sveži ili sušeni) mogu se upotrebljavati kao začin za čorbe, variva i salate, jela od krompira i sa testeninom. Listovi su dobri za prelive i namaze gde se sitno iseckani dodaju u sir, kiselo mleko ili pavlaku. Lukovica sremuša upotrebljava se za salate ali i kao začin za variva i jela s maslacem. Dobra i lekovira kombinacija je i hladno ceđeno maslinovo ulje sa sremušem, za salate, tostove i sendviče.
Maslac sa sremušem: U 750 g slanog maslaca (omekšanog) dodati 50 grama isitnjenog lista sremuša, bibera u prahu i soli po ukusu. Sve sjediniti i staviti u frižider. Maslac se može koristiti za sendviče i jela s mesom, ali i za jela sa barenim zelenim povrćem.
SREMUŠ ZA ZDRAVLJE
Medveđi luk je idealan čistač krvi, jetre i žuči, jer potpomaže izbacivanje toksina koji su se nataložili u organizamu tokom zimskih meseci, pa se zbog toga još naziva i ubicom otrova. Ima blagotvorno dejstvo na jačanje srčanog mišića i širi krvne sudove čime snižava krvni pritisak. Deluje kao antibiotik, smanjuje upale mokraćnih i disajnih puteva, a povoljno utiče i na organe za varenje jer smanjuje nadutost, poboljšava izlučivanje žuči i apetit. Ublažava i reumatske bolove i smanjuje artritis.
S obzirom na to sremuš sušenjem i kuvanjem gubi svoje lekovite sastojke, tinktura od sremuša je najbolji način da se isti sačuvaju za upotrebu tokom cele godine.
TINKTURA OD LUKOVICA SREMUŠA
Potrebno je: 300 g svežih čistih lukovica sremuša i litar domaće lozove rakije. Očišćene i oprane lukovice sremuša jednu po jednu zgnječiti u posudi u koju smo sipali malo lozovače da lukovice ne bi potamnele. Zgnječene lukovice stavljati u tamnu staklenu posudu (najbolja za to je tegla braon boje) i preliri ostatkom rakije. Posudu dobro zatvoriti i staviti na tamno mesto da odstoji 20 dana. Povremeno promućkati. Nakon 20 dana dobro procediti kroz gazu i tinkturu sipatu u flašu ili čistu teglu od braon stakla. Tinkturu čuvati na tamnom mestu daleko od dometa sunčeve svetlosti. Uzimati 3 puta na dan rastvoreno u malo vode.
TINKTURA OD LISTOVA SREMUŠA
Potrebno je 200 grama svežih listova sremuša i litar domaće lozove rakije. Tinktura od listova sremuša se priprema se na isti način kao tinktura od lukovica, s tim što se umesto lukovica koriste isitnjeni sveži listovi sremuša. Uzimati 3 puta na dan rastvoreno u malo vode na sobnoj temperaturi.
Za jačanje krvnih sudova i dobar krvni pritisak kapi od sremuša mogu se upotrebljavati na sledeći način: po 10 kapi tinkture od listova sremuša rastvoriti u 50 ml hladne vode i piti ujutru pola sata pre jela. Posle jednom meseca uzimanja kapi, pravti pauzu od mesec dana pa opet mesec dana uzimati kapi. Narednog proleća ponoviti tretman u trajanju (3 meseca uzimati kapi).
Kupka od sremuša ublažava dermatitis, smiruje kožu nadraženu od ekcema, potpomaže zarastanje rana i smanjuje površinske upale jer ima antibakterijsko dejstvo. Rane koje sporo zarastaju treba premazivati sokom od svežih listova ili tinkturom od sremuša.
VINO OD SREMUŠA
Pospešuje izbacivanje i iskašljavanje sluzi iz pluća čime zaustavlja dugotrajan i uporan suvi kašalj. Potrebno je 50 grama svežih listova sremuša i 2.5 dl belog vina i malo meda. Sitno iseckano lišće sremuša preliti vinom i ostaviti da odstoji 20 minuta. Procediti i dodati malo meda. Piti tokom dana u malim količinama. Za potpuni oporavak, vino od sremuša uzimati svakog dana, dve do tri nedelje.
Leave a Reply