MIROĐIJA – MIRIŠE NA ZDRAVLJE
Mirođija, poznata i pod imenom kopar, potiče sa istočne obale Sredozemnog mora, a danas se najviše se gaji u Evropi, a posebno u Rusiji. Mirođija je bogata je vitaminom C, ali sadrži i značajne količine viatmina A, karotenoida, riboflavina (vitamina B2), folnu kiselinu (vitamin B9), kao i minerale kao što su kalijum, kalcijum, magnezijum, bakar i fosfor.
List mirođije se u našoj kuhinji po navici najviše koristi kao začin koji se dodaje salatama, supama, jelima od mesa i ribe, pečurakama, povrću, jajima, a koristi se i pri kiseljenju i mariniranju povrća. Mirođija se može se dodati i testu za lepinje i kifle ili pogačice. Poželjno je da se ova biljka koristi u svežem stanju jer se tako najbolje čuvaju njeni hranljivi sastojci i aroma.
Tokom zimskog perioda, preporuka je da se koristi seme od mirođije koje ima veću moć od listova kako lekovitu tako i aromatičnu. Od samlevenih lisotva (ili semena), može se napraviti i puter od mirođije, ali i tinktura (rastvor lekovitih i hranljivih satsojaka biljke u alkoholu). Generalni savet je da pri upotrebi začinskih koncentrata kao što su to esencijalna ulja i tinkture treba biti oprezan i upotrebljavati ih u malim količinama, zbog visoke koncentracije biljnih sastojaka u ulju ili alkoholu, koja rastvoru daje posebnu jačinu. Kad je u pitanju esencijalno ulje (ili alkoholna tinktura) od mirođije, za začinjavanje jela potrebno je samo par kapi i lako može da se pretera.
Kao i mnogi drugi začini, i mirođija je jako osetljiva na visoku temperaturu, te je zato treba dodavati jelima pred kraj kuvanja, kada je jelo skoro gotovo, ili kad se skolni sa vatre. Jelo će tada dobiti aromu mirođije, a hranjljivi sastojci koje ona sadrži ostaće sačuvani. Ren , koji inače bitno smanjuje jačinu većine začina, dobro se slaže sa mirođijom jer pojačava njen ukus.
MIROĐIJA KAO LEK
Lekovta svojstva mirođije mnogobrojna su. Mirođija je bogata antioksidantima (vitaminima i mineralima) i sadrži dijetetska vlakna koja potpomažu kontrolisanje holesterola, pospešuju otežano varenje, sprečavaju nastanak gasova i nadimanje. Minerali iz mirođije imaju važnu ulogu u metabolizmu, na primer bakar je potreban za stvaranje i funkciju nekih enzima (fermenata), dok kalijum utiče na promet telesne tečnosti i krvni pritisak.
Eterično ulje od mirođije
Eterično (esencijalno) ulje od mirođije najviše se koristi za uklanjanje zadaha iz usta i sprečavanje nadimanja. 10 kapi ulja od mirođije nakapa sa na kocku šećera i uzme se sa čašom vode. Za sprečavanje zadaha iz usta pomaže i žvakanje svežih listova mirođije.
Univerzalni čaj od mirođije
Kašičicu mlevenog semena (ili lista) mirođije preliti sa 2.5 dl (jedna šolja za belu kafu) ključale vode, polkopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Čaj piti u mlaim gutljajima, tri puta dnevno posle jela. Poželjno je da se čaj pije nezaslađen. Ovaj čaj pije se i protiv nesanice, jer seme mirođije zbog svojih lekovitih sastojaka povoljno utiče na nerve, smiruje nervozu, sprečava nesanicu i deluje kao blagi sedativ. Čaj se može koristiti i protiv štucanja.
Vinska tinktura od mirođije za bolje varenje
Tri grane bogate listovima mirođije iskidati, staviti u teglu i preliti sa 1 dl belog vina. Teglu staviti na tamno mesto, van domašaja sunčeve svetlosti, i ostaviti da odstoji pet dana. Procediti. Piti po čašicu (ili pola kafene šoljice) posle jela. Vino od mirođije piti najduže dve do tri nedelje, a ceo tretman može se ponoviti više puta godišnje. Ova tinktura potpomaže varenje i rad žuči, a može se koristiti i za regeneraciju jetre. Ako je u pitanju tretman za poboljšanje rada jetre, tinkturu treba napraviti sa vodom ili vino za tinkturu rastvoriti destilovanom vodom.
Zbog antioksidanata koje sadrži, mirođija ima blagotvorno dejstvo za regeneraciju jetre i rad žuči, a ima povoljan uticaj na smanjenje nivoa lošeg holesterola u krvi i povećanje dobrog.
Mirođija za podsticanje rada mlečnih žlezda
Mirođija je u narodu poznata i kao biljka koja podstiče rad mlečnih žlezda i stvaranje mleka kod dojilja. Za više mleka, dnevno bi trebalo piti u malim gutljajima po dve do tri šoljice čaja mirođije. Čaj se može zasladiti medom.
Leave a Reply